Підрозділ сприяння працевлаштуванню

Ми можемо витратити багато часу, зусиль і коштів на пошук роботи або іншого джерела заробітків, а лише потім зрозуміти, що всі наші дії були запрограмовані чужим сценарієм. І всі наші сподівання марні. І ніхто й не збирається компенсувати наші моральні та матеріальні збитки. І винних взагалі нема. А коли все проаналізуєш – сам винен.

Отже найтиповішими способами шахрайства на ринку праці є такі:

-          ненав’язливе вимагання грошей під час прийому на роботу (наприклад, продаж майбутньому співробітнику необхідних для роботи довідників, книг і дисків з навчальними матеріалами);

-          різні піраміди. Вас заманили на співбесіду. Там Ви купили якийсь рекламний буклет, здали на щось гроші, придбали чудодійний порошок і так далі, в кінцевому результаті Ви приводитимете сюди таких самих ошуканих, як самі і матимете з цього жалюгідний відсоток з прибутку.

-          вам телефонують із кадрового агентства. Терміново треба прибути туди, є вакансія. Саме для Вас. Ви поспішаєте, заповнюєте договір, платите 50 грн., приходите за адресою. Там таких, як Ви – три десятки. Довга справа – співбесіда, хоча й формальна. З нічим усі повертаються назад до агентства. А там… Там усім, хто не «пройшов» на посаду, повертають гроші. Правда, не 50, а тільки 35 грн. 15 за «проведену роботу» – дзвінки, друкування договору, поновлення в базі даних…

-          використання претендентів як безкоштовну робочу силу (наприклад, інженеру – розробити якусь технічну новинку, а копірайтеру – написати кілька рекламних матеріалів.

-          вас уже взяли на роботу, але на три вакансії є четверо рівноцінних претендентів, і треба ще когось відсіяти. Але шанси у вас порівняно високі. Вас хочуть побачити в роботі. Вам призначають день, а то й два-три, коли Ви попрацюєте на умовах випробувального терміну. Ви всі, а Вас було не четверо, а тридцять четверо, відпрацювали по два-три дні, а потім ми сказали Вам: «Даруйте, Ви нам не підійшли». А знаєте, чому? Тому що роботу за ці дні Ви вже виконали. Більше не треба. І виконали ви її безплатно. Особливо стережіться таких пропозицій, вантажники, будівельники, друкарки, перекладачі.

-          випробувальний термін. Бігає бідолашний торговий представник по магазинах, шукає страховий агент клієнтів, показує до вечора рієлтор квартири… а на роботу не взяли з них нікого. З одного боку, не виконав норму. З іншого, заздалегідь відомо, що таку норму не можна виконати. Так і заплановано. А фірма завжди у виграші.

-          кандидата можуть взяти на роботу з низьким рівнем оплати на час випробувального строку і звільнити після його закінчення, якщо умови випробувального терміну не окреслені у трудовому договорі (договорі про найм);

-          працівника беруть на роботу, але на мізерну зарплату. Аргументи щодо цього. Звітність, перевірки, але через місяць зарплату офіційно підвищать у кілька разів. Якщо Ви погодились – така ваша доля. Місяць мине, вже два, але от ще одна перевірка, вже остання – з центрального офісу… І триває вона чомусь уже другий місяць… І не спаде Вам на думку «Що може регіональний офіс приховувати від центрального? Невже тут щось нечисто?». А перевірки просто нема. Але Вам набридло, і Ви звільняєтесь. А Вам раптом кажуть: «Ой, а все вже минуло, ми хотіли Вам завтра запропонувати переукласти договір, Ваша зарплата збільшується у вісім разів. Ось уже й наказ директор підписав. Шкода, що Ви звільняєтеся».

-          уважно читайте оголошення. За справжньою вакансією стоять вимоги. Не довіряйте оголошенням на зразок: “Потрібний менеджер по туризму, освіта і вік значення не мають, зарплата висока, гнучкий графік”. 8-333-ХХХ-ІІ-ОО, запитати Вікторію Іванівну”. Це – обман.

-          не соромтеся видатися нетямущим і занудою. На фірмі, де все налагоджено і все відкрито, Ваші питання сприйматимуть нормально, як само собою зрозуміле, оскільки тут нічого не приховують і не раз було пояснено іншим кандидатам. Ваша наполегливість може піти Вам на користь, оскільки свідчитиме про таку важливу рису Вас як фахівця. Проявляючи настирливість, наполегливість, уміння випитувати в клієнта, шукати інформацію, аналізувати її, показуйте свою активність. Роботодавці не люблять безініціативних.

 Аби уникнути таких випадків, бажано заздалегідь детально обговорювати з роботодавцем всі умови прийняття на роботу.

Бажано скрупульозно вивчити діяльність компанії, її історію. І пам’ятати, те, як претендент займається пошуком роботи, для більшості роботодавців є показником того, як він працюватимете.

Читайте спеціалізовані видання і сайти, розпитуйте про роботу в знайомих. Розсилайте резюме, чекайте. Аналізуйте. Особливо добре аналізуйте те, що написано на паркані. Солідні фірми інформацію тут про себе не залишають. І їхні менеджери на парканах не пишуть. Тож коли Ви натрапили на оголошення про вакансії приклеєне на стовпі, то навряд чи за ними є щось  варте уваги.

інші посилання

gerb хор p4       logo 9 03 185  УГЛ